Sikorka bogatka przy zimowym karmniku dla ptaków

Aby zwierzętom pomóc, a nie zaszkodzić, ważne jest odpowiednie zamontowanie karmnika dla ptaków. Przede wszystkim należy go umieścić w spokojnej okolicy gdzie ptaki nie będą stresowane częstą obecnością ludzi. W miejscu umieszczenia karmnika nie powinny znajdować się żadne głośne urządzenia, jak np. klimatyzatory, ani duże okna czy inne powierzchnie szklane, o które przestraszone ptaki mogą się rozbić.

Gdy karmnik dla ptaków montowany jest na drzewie lub ścianie, nie powinny pod nim znajdować się żadne przeszkody czy gałęzie które ułatwiłyby zbliżenie się drapieżnikom, np. kotom i kunom. Jeżeli zaobserwujemy, że w naszym karmniku jest bardzo tłoczno i ptaki przeganiają się z niego, można rozważyć postawienie drugiego w odległości kilku metrów.

Ptaki przebywające w dużym zagęszczeniu są bardziej narażone na wzajemne zarażanie się pasożytami i mikroorganizmami chorobotwórczymi. Ponadto, stałe przeganianie się nie pozwala im na spokojne pożywienie się. Często zdarza się, że jakiś gatunek, np. agresywne modraszki przejmują karmnik i przeganiają inne gatunki. W takim przypadku najlepiej powiesić dla nich osobny, specjalny karmnik dla ptaków tzw. typ Sikorka. Zamontowane są w nim haczyki umożliwiające zawieszenie słoniny czy kul z gotowym pokarmem. Dzięki temu można oddzielić miejsca dokarmiania ptaków mięsożernych i roślinożernych.

Dla tych drugich dobrze sprawdza się klasyczny karmnik typu Jemiołuszka, który montuje się na powierzchniach poziomych lub zawiesza na łańcuchu. Jeśli chcemy dokarmiać zwierzęta różnorodnym pokarmem, świetną alternatywą są karmniki dla ptaków typu Profesor. Mają one wyjmowane pojemniki, dzięki czemu można łatwo segregować różne rodzaje pokarmów i utrzymywać je w czystości i świeżości.

Autor: mgr Krzysztof Dudek

Instytut Zoologii UP w Poznaniu

Polecamy również